Pranie i pielęgnacja wyrobów pończoszniczych

28-02-2023

Istotną kwestią w pielęgnacji rajstop i pończoch jest to, aby prać je przy użyciu łagodnych środków i koniecznie w zimnej wodzie. Gdybyśmy chciały jednak uprać je w pralce, należy umieścić je w ochronnym woreczku, siatce do prania bielizny, a jeśli ich nie posiadamy, to domowym sposobem w skarpetce lub poszewce poduszki. Po upraniu nie należy ich wykręcać, ani suszyć na grzejniku. Najlepiej jest suszyć je na płasko, dzięki czemu unikniemy odgnieceń i odkształceń. Ważne jest to, że do prania w pralce przeznaczone są raczej grubsze rajstopy i pończochy.

Rajstopy i pończochy są wykonane z bardzo delikatnego materiału. Przy braku ostrożności bywa, że zakładamy je tylko raz. Możemy jednak wydłużyć ich użyteczność podchodząc do produktu z większą troską.

Znaną i wypróbowaną metodą przedłużenia trwałości pończoch i rajstop jest ich zmoczenie, a następnie  wysuszenie i umieszczenie  w zamrażarce. Jest to sposób wypróbowany przez wiele kobiet. Włożona do szczelnie zamkniętej plastikowej reklamówki i pozostawiona w zimnie para będzie bardziej odporna na wszelkie zerwania i pęknięcia.

Ważne jest również w jaki sposób zakładamy rajstopy czy pończochy, ponieważ właśnie podczas ich ubierania powstaje najwięcej zaciągnięć i oczek. Przede wszystkim nie można ich zakładać na przesuszone nogi. Najpierw należy posmarować je balsamem (zwłaszcza pięty i stopy). Trzeba również uważać na pierścionki i inne przedmioty, o które materiał może się "zahaczyć" przy naciąganiu. Podobnie w przypadku paznokci. Genialnym rozwiązaniem są bawełniane rękawiczki ochronne https://glamory.pl/bawelniane-rekawiczki-biale-gloves.html Przy zakupach powyżej 450 zł otrzymasz je od nas gratis.

Rajstop i pończoch nie należy składać byle jak. Najlepiej zwinąć je w kłębek, aby zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek przykrych niespodzianek w postaci zaciągnięć i "oczek".